Hükümler ve Koşullar

WWF web sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Siteyi kullanmadan önce lütfen bu hüküm ve koşulları okuyun.

Bu Hükümleri kabul etmiyorsanız (özellikle 10 ve 11. hükümleri), lütfen bu web sitesini kullanmayın.

Web sitesini kullanıyorsanız (web sitesinden indirmeler veya yayınlar buna dahildir), kayıtlı olsanız da olmasanız da bu hükümlere tabisinizdir ve bu hükümler sizin ve bizim aramızda bir sözleşme niteliği taşır.

Bu Hükümler bu WWF web sitesinin bütün içeriğine, indirilmiş veya web sitesinden yayınlanmış herhangi bir içeriğe ve sizinle aramızdaki bütün e-posta yazışmalarına uygulanır. Gizlilik Sözleşmesi, Bizimle İletişime Geçin bölümü ve Destek Kuralları da (uygulanabildiği yerlerde) aynı zamanda bu Hüküm ve Koşulların ("Hükümler" olarak da anılacak) bir parçasını oluşturur ve okunmalıdır.

1. Biz kimiz?

Bu sitenin kullanımı ve siteye erişim kayıtlı adresi WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı )tarafından sağlanır.

2. Değişiklikler

 • 2.1. Bu Hükümler değişime tabidir, değişim durumunda Hükümler web sitesinde yayınlanır ve yayınlanan tarihten itibaren uygulamaya girer. Lütfen bu Hükümleri web sitesini her kullanışınızda kontrol ediniz. Web sitesini kullanmaya devam ederseniz en son Hükümlere tabi olursunuz.
 • 2.2. Web sitesinin formatı ve içeriği değişime tabidir. Web sitesini her ziyaret edişinizde en güncel versiyona eriştiğinizden emin olmak için tarayıcınızı yenilemeniz gerekir.

3. Web sitesine erişim

 • 3.1. Web sitesine erişmeden önce, bunu yapabilmek için telefon faturanızın üzerine kayıtlı olduğu kişiden izin almalısınız.
 • 3.2. Herhangi bir kullanıcının web sitesine veya bir bölümüne erişimini önceden belirtmeden engelleme hakkımız saklıdır.

4. Web sitesi kullanımı

 • 4.1. Web sitesini yalnızca yürürlükteki yasalara ve mevzuata uygun ve Hükümler ile tutarlı bir şekilde kullanmayı kabul edersiniz. Başka birisinin hakkkını ihlal edemez, başkalarının web sitesi kullanımlarını kısıtlayamaz veya engelleyemezsiniz (bilgisayar korsanlığını içerir, ancak bununla sınırlı değildir).

5. Katkılar

 • 5.1. Web sitesinin kullanıcıları tarafından yayınlanan veya gönderilen hikayeleri, yorumları, önerileri ve e-postaları içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan tüm içeriğin (‘Katkılar’), Katkılar Kurallarının yanı sıra aşağıdakilere de uygun olması gerekmektedir. Bir katkı sağlayan olarak kayıt olmadan veya bu web sitesine herhangi bir materyal göndermeden önce lütfen bu kuralları dikkatli bir şekilde okuyun. Katkı sağlayan olarak kaydolursanız, Katkı Kuralları sizinle aramızdaki sözleşmenin bir bölümü olarak düzenlenir.
 • 5.2. Web sitemizde yayınlanan Katkılar'ın sorumluluğu alınmamaktadır. Bu Katkılar WWF’nin değil, Katkı sahibinin görüşlerini yansıtmaktadır.
 • 5.3. Web sitesinde yer alan içerikle ilgili şikayetiniz varsa, lütfen Bir Katkı Rapor Et bağlantısını kullanarak hemen iletişime geçiniz. Şikayetinizin dikkate alınması için adınızı, varsa şirketinizin adını, iletişim bilgilerinizi (geçerli bir adres, telefon numarası ve e-posta), şikayet edilen içeriğin tamamıyla ilgili ayrıntıları ve bu içeriği neden şikayet ettiğinize dair ayrıntıları bilmemiz gerekmektedir. Lütfen bu bilgiler olmadan hiçbir işlem yapılmayacağını unutmayınız.
 • 5.4. Bu web sitesinde şu özelliklerde hiçbir materyal yayınlama veya gönderme hakkınız yoktur:
  • Açıkça yanlış ve yanıltıcı olan,
  • Alçaltıcı, yasa dışı, kötü niyetli, müstehcen, nefret uyandıran, tacizkar, ırkçılığa teşvik edici, dini değerleri aşağılayıcı, ayrımcı, pornografik, cinsel içerikli, tehditkar veya kişinin gizliliğine saldırı niteliğinde,
  • Sahip olmadığınız veya gerekli lisans ve/veya onaylarını almadığınız tüm materyaller,
  • Teknik olarak zararlı bilgiler
  • Başkasıymış gibi davranmak veya kendinizin herhangi birisiyle veya şey ile ilişkide olduğunuza dair yalan beyanlar.
 • 5.5. Gerekli durumlarda, kimliğinizi (veya hakkınızda bildiğimiz herhangi bir bilgiyi) açıklama hakkımız vardır.
 • 5.6. WWF'yi ve Yönetim Kurulunu, yöneticilerini, görevli ve çalışanlarını bu Hükümler'i ihlal eden herhangi bir Katkınız nedeniyle ortaya çıkabilecek tüm yükümlülüklere, davalara, hak taleplerine karşı tazmin edeceğinizi, koruyacağınızı ve zarar görmelerini engelleyeceğinizi kabul etmiş olursunuz.
 • 5.7. Bu web sitesine gönderdiğiniz veya sitede yayınladığınız hiçbir bir Katkı gizli bir içerik olarak nitelendirilmez. Web sitesine bir Katkı göndererek veya sitede Katkı yayınlayarak aşağıdakileri kabul etmiş olursunuz:
  • 5.7.1. Bu işlemin yetkinizde olduğunu belirtmiş olursunuz;
  • 5.7.2. Gizli olmayan, daimi, sınırsız, dünya genelinde, alt lisanslanmaya uygun ve telifsiz lisansla kopyalanabilir, değiştirilebilir, dağıtılabilir, kamuya açık bu materyalden, işimizle ilgili ticari veya ticari olmayan her amaç için her yerde ve her şekilde türetilmiş işler oluşturma hakkını verirsiniz.
  • 5.7.3. Bunu yaptığınızda bize ilgili materyali uyarlama yetkisi vermiş olursunuz ve Katkınızın üzerinde sahip olduğunuz tüm etik haklarınızdan yasal olarak feragat etmiş olursunuz.

6. Kayıt

 • 6.1. Web sitesi aracılığıyla mümkün olan belli hizmetlerden yararlanmak veya bülten almak için başvurmak, düzenli olarak kartpostal veya sesli mesaj almak/yollamak, bir ürün sipariş etmek veya bir tartışmaya yorumlarınızla katkıda bulunmak gibi bazı işlemleri yapmak istiyorsanız önce kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt sırasında sizden, başvurduğunuz işlemi her tekrarlayışınızda (örneğin bir ürün almak veya Katkı yapmak istediğiniz her seferinde) kullanmak zorunda olduğunuz kişisel bir kullanıcı adı ve şifre vermeniz istenecektir Kullanıcı adınızı ve şifrenizi ara sıra değiştirebiliriz.
 • 6.2. Kullanıcı adınızı ve şifrenizi gizli tutmalı, kimseyle paylaşmamalı ve hesabınıza izinsiz erişimi engellemek için bilgisayarınıza erişimi de sınırlandırmalısınız. Kullanıcı adınız ve şifrenizle yapılan tüm işlemlerden siz sorumlu tutulursunuz. Kullanıcı adınızın ve şifrenizin izinsiz kullanıldığını veya başka herhangi bir güvenlik ihlalini fark ettiğiniz anda bize hemen bildirmek sizin sorumluluğunuzdadır.
 • 6.3. Kayıt olarak, kayıt sırasında verdiğiniz tüm bilgilerin doğru olduğunu onaylamış olursunuz. Lütfen bize verdiğiniz detayların doğru ve tam olduğundan emin olun ve kayıt sırasında verdiğiniz bilgilerdeki herhangi bir değişikliği bize haber verin. Tartışmalara katılanların bizde her zaman geçerli bir e-posta adresleri olması gereklidir.
 • 6.4. Kaydınızı herhangi bir zaman silmek bizim takdirimizdedir, ancak genellikle Katkı Kuralları gibi web sitesi kurallarını ihlal ettiğinizde bu yetki kullanılır. Kaydınızı sonlandırır veya askıya alırsak, yazılı iznimiz olmadan yeniden kayıt olamazsınız.

7. Gizlilik

Gizliliğinizi ciddiye almaktayız ve tüm kişisel bilgilerinizi Türkiye’de yürürlükte bulunan tüm veri koruma yasalarıyla uyumlu bir şekilde değerlendiririz. Lütfen Gizlilik Sözleşmemizi okuyun.

8. Fikri Mülkiyet Hakları

 • 8.1. Web sitesindeki tüm telif, ticari marka ve diğer fikri mülkiyet haklarını ve web sitesi tarafından oluşturulan veya aktarılan tüm fotoğraf, tasarım, görüntü, metin, yazılım, veri, ses, dosya ve web sitesindeki diğer materyallerin sahibinin biz ya da lisans verenler olduğunu kabul etmiş olursunuz. Web sitesine ait olan ve WWF materyalini yalnızca iznimiz olduğu durumda kullanma hakkınız mevcuttur.
 • 8.2. Web sitesini ve WWF Materyallerini bu Hükümler ile uyumlu bir şekilde kullandığınız takdirde, WWF Materyalini ("Alıntı") YALNIZCA ticari olmayan kişisel kullanım ve özel çalışma amacıyla ya da öğretim amaçları doğrultusunda şu koşullara uymak kaydıyla yazdırma, indirme ve alıntılama izniniz vardır:
  • 8.2.1. Ttelif hakkı ve kaynak belirten metinlerin yazdırılması, kopyalanması ve Alıntılar ile birlikte saklanması
  • 8.2.2. Alıntılarda değişiklik yapılmaması ve Alıntıların diğer yayınlar veya türev çalışmaların bir parçası olarak kullanılmaması ve
  • 8.2.3. Herhangi bir Alıntı'nın tam olarak saklanması, yazdırılması ve/veya kopyalanması ve aşağılayıcı veya yanlış yönlendiren bir bağlamda kullanılmaması ve özellikle sizin (veya herhangi bir üçüncü tarafın) WWF, acentaları veya çalışanlarıyla bir ilişkisi olduğunu iddia eden, bunun reklamını yapan veya ima eden bir amaçla kullanılmaması kaydıyla
 • 8.3. Hüküm 8.2'deki haklar aktarılamaz ve yazılı iznimiz olmadan WWF Materyali hiçbir şekilde kullanılamaz. Özellikle, yazılı iznimizi alana kadar aşağıdaki maddelerde belirtilmiş faaliyetler gerçekleştirilemez:
  • 8.3.1.Herhangi bir WWF Materyalini, basılı bir kopya olarak veya elektronik formatta başka bir işle, televizyon yayını veya yayınla birleştirmek; ya da
  • 8.3.2. Hherhangi bir WWF Materyalini (işin ilerleyişi içinde gerekli durumlar dışında görüntüleme ya da dinleme amacıyla) ticari olarak kullanmak veya yayınlamak; ya da
  • 8.3.3. İcra etmek, televizyon veya radyo yayını yapmak veya farklı bir şekilde herhangi bir WWF Materyalini göndermek, paylaşmak veya kamuya açık hale getirmek.
 • 8.4. Üstteki Hüküm 8.2 ve 8.3 ile uyum içinde olmayan herhangi bir WWF Materyalini kullanmak isterseniz, lütfen bu isteğinizi info@wwf.org.tr adresine e-posta ile gönderin.
 • 8.5. Sağlanan herhangi bir ürün veya yayın içindeki fotoğraf, metin, grafik görüntüleri ve ses materyallerinin telif hakları vardır ve hiçbiri kopyalanamaz, yeniden üretilemez, lisanslanamaz, televizyon ve radyo yayını yapılamaz veya farklı bir şekilde istismar edilemez.
 • 8.6. WWF adı ve logosu WWF'nin ticari markalarıdır. Web sitesinde kullanılan diğer logolar ve adlar WWF'nin veya sahiplerinin ticari markaları olabilir. Bu gibi ticari marka, ad veya logoların kullanım izni verilmez ve izinsiz kullanımlar sahiplerinin haklarının ihlal edilmesine yol açar.
 • 8.7. Destekçilerimizin web sitemizde bahsedilen konularda kampanya yapmasını teşvik etsek bile, lütfen WWF adına etkinlikte bulunduğunuzu düşünmeyin ve özellikle WWF'nin bireylere veya kuruluşlara karşı, örneğin bir şirketin ürünlerini boykot etmek gibi bir etkinlikte bulunduğunu veya bulunmayı önerdiğini ya da düşündüğünü belirtmeyin.
 • 8.8. Bu hükümlerde açıkça belirtilmeyen tüm haklar saklıdır.
 • 8.9. Kullanım veya Alıntı yapma haklarınızı, istediğimiz zaman kendi takdirimize bağlı olarak sonlandırabiliriz.

9. Reklam verenler ve Sponsorlar

 • 9.1. Şirketlerin web sitemizde ürün ve hizmetlerinin reklamını yapmalarına zaman zaman izin verilebilir. Doğru olmayan bir reklamı veya amaçlarımıza karşı ürün ve hizmetleri yayınlamamaktayız, ancak bir reklamın web sitemizde bulunması reklam verenin ürün ve hizmetlerini onayladığımızı göstermez. WWF, reklam materyallerinin veya reklamı yapılan ürün veya hizmetin doğruluğundan sorumlu değildir.

10. Sorumluluk Reddi

 • 10.1. Web sitemizde sağladığımız bilgiler yalnızca genel bilgi verme amaçlıdır ve bu şekliyle herhangi bir durumda kullanılabilecek bir öneri olarak kabul edilmemelidir. Bu web sitelerine yapılan Katkıların doğruluğu, bütünlüğü ve gerçekliği kontrol edilmemekteve Kurum bunlardan sorumlu tutulmamaktadır. Tüm Katkıların tek sorumluluğunun web sitesine Katkı gönderen kişide olduğunu anlamış ve kabul etmiş durumdasınızdır. Kullanıcılar, web sitesinde bulunan bir bilgiye güvenerek faaliyete geçmeden önce gerekli tavsiyeleri almalıdırlar. Bu web sitesindeki materyal “olduğu gibi”, koşulsuz biçimde, garantisiz olarak veya diğer türdeki Hükümler olmadan sağlanır.
 • 10.2. Web sitesinde gördüklerinizi onaylarken çevrimdışıyken olduğunuzdan daha az dikkatli olmamaya özen göstermelisiniz. Kişilerin tartışma web sitelerimize katkıları yasaklansa da, kişiler siteye bilgi sağlayabilir veya farklı olarak, güvenilmez, yanıltıcı ve hatta yasal olmayan bir şekilde davranabilirler. İnsanların söyledikleri kişiler olmayabilecekleri akılda bulundurulmalıdır. Web sitesini kullanımınızın riski tümüyle kullanıcıya aittir.
 • 10.3. İçeriklerinin yasal olmadığı veya yasa dışı olarak görüldüğü ülkelerden web sitesine erişemeyebilirsiniz. Web sitesine Türkiye dışından erişim sağlıyorsanız, bu sizin inisiyatifinizdedir ve yerel yasalara uymak sizin sorumluluğunuzdadır.
 • 10.4. Web sitesinde bulunan işlevlerin kesintisiz veya hatasız olacağını, bu hataların veya web sitesi ya da sunucunun düzeltileceğini, materyallerin virüssüz ya da hatasız olduğu veya tam bir işlevsellik göstereceği, doğruluğu ya da güvenilirliği garanti edilemez.
 • 10.5 Bu sorumluluk reddindeki hiçbir şey doğrudan WWF’den satın aldığınız herhangi bir ürüne atıfta bulunmaz. Üçüncü taraf bir web sitesindeki ürünlere bağlantı sağladığında, bu üçüncü taraf web sitesinden satın alınan herhangi bir ürünü veya hizmeti satın alan kişilerin memnuniyetini WWF garanti etmez ve performansıyla veya ürünle ilgili başka bir şikayet, üretici veya satıcının sorumluluğundadır. Açıkça WWF tarafından satılan ürünler dışında WWF web sitesinde bir diğer şirketin ürününün bulunması, bu ürünün destek ve garantisinin WWF tarafından sağlanacağını göstermez.
 • 10.6 WWF, satın alan kişilerin bir üçüncü tarafa vermesi gerekebilecek herhangi bir bilginin (kredi kartı veya para kart bilgileri ve diğer kişisel bilgilerin dahil olduğu, ancak bunlarla sınırlı olmayan) güvenli olduğunun göstergesi veya garantisi değildir ve böyle bir durumda satın alan kişiler bu gibi web siteleri ve üçüncü taraf içerikler konusunda WWF'ye karşı herhangi bir dava açma haklarından geri dönülemez bir şekilde feragat ederler.WWF, bu üçüncü taraflarla herhangi bir çevrimiçi veya çevrimdışı işleme devam etmeden önce gerekli veya uygun araştırmaları yapmanız konusunda kullanıcıyı teşvik etmektedir.

11. Yükümlülükler

 • 11.1. Yürürlükteki yasalardan hariç tutulamayacak veya bu yasalarla sınırlandırılamayacak bir ihmalkarlığımızdan veya meşru görevimizi ya da başka herhangi bir yükümlülüğümüzü ihlalimizden kaynaklanan sahtekarlık, ölüm veya kişisel yaralanmalar için yasalara karşı olan yükümlülüğümüz hiçbir şekilde tarafımızdan sınırlandırılmaz.
 • 11.2. 11.1 maddesine tabi olarak aşağıda belirtilen durumlarda yükümlü olmayacağımızı kabul etmiş olursunuz:
  • 11.2.1. Verilerinizdeki veya bilgisayar sisteminizdeki herhangi bir kayıp, bozulma veya zarardan; veya
  • 11.2.2. Kullanımınızdan veya web sitelerimizi, içeriklerini, içindeki bilgileri veya web sitelerinden gelen ya da diğer bir web sitesinin bağlantısından gelen bilgileri kullanamamanızdan (web sitesinden yapılan indirmeler ve akışlar dahil) kaynaklanan herhangi bir başka kayıp (kar kaybı veya kullanım kaybı, doğrudan, dolaylı ya da tesadüfi kayıpların dahil olduğu ancak bunlarla sınırlı olmayan) veya zarardan ve de sözleşmeden kaynaklanan (ihmalkarlık dahil) benzer kayıp ve zarar ile haksızlıktan.

12. Bağlantılar

 • 12.1. Web sitemizde üçüncü taraf web sitelerine bağlantılar bulunabilir ve bu bağlantılar özellikle kullanıcı Katkılarında bulunabilir. Bu gibi web sitelerini WWF tarafından mutlak suretle kontrol edilme zorunluluğunda olmadığından sorumlu tutulamaz. Bu gibi bağlantıların bulunması, bu web sitelerindeki materyalin desteklendiğini veya operatörleriyle ilişkide bulunulduğunu göstermemektedir. Bu web sitesinde bağlantısı bulunan üçüncü taraf web sitelerinden herhangi birisine erişmek istediğiniz durumda, erişimin riski tümüyle kullanıcıya aittir. Bu bağlantıların her zaman çalışacağının garantisini veremeyiz ve bağlanılan sayfaların kullanılabilirliği üzerinde kontrolümüz yoktur.
 • 12.2. Kullanıcı Katkılarında bulunan bu bağlantılar kullanılırken daha dikkatli olunmalıdır. WWF tarafından mutlak suretle kontrol edilme zorunluluğunda olmadığından sorumlu tutulamaz. Eğer bağlanılan web sitesi tanıdık değilse, bağlantıyı kullanmamanız daha güvenlidir.
 • 12.3. Kendi web sitenizden web sitemize bağlanmak isterseniz bunu yalnızca ana sayfa üzerine kurulu olarak yapabilirsiniz ancak onu kopyalamadan ve şu şartlara uymak kaydıyla bağlanabilirsiniz:
  • 12.3.1. Bağlantı metni yalnızca web sitesi adreslerinden oluşmalıdır;
  • 12.3.2. Web sitesindeki logoları kaldıramaz, deforme edemez ve boyutlarını veya görünümlerini değiştiremezsiniz;
  • 12.3.3. WWF’nin herhangi bir ürün veya hizmeti desteklediğini hiçbir biçimde ima edemezsiniz;
  • 12.3.4. WWF veya WWF-Türkiye ile ilişkiniz hakkında yanlış bilgi veremezsiniz;
  • 12.3.5. Web sitemizde görünen hiçbir WWF ticari markasını yazılı iznimiz olmaksızın kullanamazsınız;
  • 12.3.6. Sahibi olmadığınız bir web sitesinden bağlantı ekleyemezsiniz; ve
  • 12.3.7. Web sitenizinde etik olmayan, pornografik, herhangi bir fikri mülkiyet hakkını veya herhangi bir kişinin başka haklarını ihlal eden veya yürürlükteki yasalara ve düzenlemelere uygun olmayan içerikler bulunmamalıdır.
 • 12.4. Web sitelerinden web sitemize bağlantı yapma iznini iptal etme hakkımız saklıdır.

13. İlişkinin Kesilmesi

Bu Hükümlerden herhangi birinin, bu Hükümlere başvuran herhangi bir devletin veya ülkenin yasalarına atfen yasal olmadığı, geçersiz veya uygulanamaz olduğu belirlenecek olursa, bu Hüküm yasa dışı, geçersiz veya uygulanamaz olduğu yargı alanında ve yasa dışı, geçersiz veya uygulanamaz olduğu kadarıyla bu Hükümlerden ayrılabilir ve silinebilir. Ancak geriye kalan Hükümler tüm güçlerini, etkilerini, geçerliliğini, bağlayıcılığını ve uygulanabilirliğini korur.

14. Feragat

Bu hükümleri ihlal ettiğiniz durumda tarafımızdan harekete geçilmezse, daha sonraki tarihlerde veya bu hükümleri ihlal ettiğiniz başka herhangi bir durumda haklarımızı ve yasal yolları kullanma hakkımız saklıdır.

15. Kontrolümüz Dışındaki Olaylar

Doğal afet, halk ayaklanması, isyan, kötü niyetli zarar, sel, kuraklık, yangın, kanunlar, ISP veya telekominikasyon sağlayıcıdaki bir arızadan veya kontrolümüzün ötesinde bir nedenden kaynaklanan herhangi bir gecikme veya görevimizi ihlal durumunda size karşı yükümlü olmayız. Bu sizin meşru haklarınızı etkilemez.

16. Yasa, Mahkemeler ve Dil

Bu Hükümler, web sitemizin kullanımı ve ürünlerin ve hizmetlerin tarafımızdan tedarik edilmesi Türkiye Cumhuriyeti yasaları tarafından yönetilip yorumlanır. Bu Hükümlerle, web sitemizin kullanımı ve ürünlerin ve hizmetlerin tarafımızdan tedarik edilmesi ile ilgili herhangi bir anlaşmazlık halinde anlaşmazlık konusunda yargılama yetkisi Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinindir. Bu Hükümler ve bu web sitesi sadece İngilizce olarak sağlanır.

Bu Hükümlerle ilgili bir sorunuz varsa lütfen info@wwf.org.tr adresine e-posta gönderin.

Bu doküman en son Haziran 2009 tarihinde güncellenmiştir.