Veri Gizliliği

WWF-Türkiye olarak destekçilerimizin gizliliğini ciddiye alırız ve gizliliğinizi çevrimiçi olarak korumayı üstleniriz..

Bu açıklama, WWF tarafından yürütülen tüm web sitelerine ve WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)’na uygulanan gizlilik ve veri koruması pratiklerini anlatmaktadır. Ayrıca, metin mesajlaşmalarına uygulanır. Uygulandığı tüm web sitelerinden bu İlke'ye bağlantı mevcuttur.

WWF’ye referans yapan bu İlke WWF yardım kuruluşu ve ticari şirketine referans yapar.

Amacımız, kişiselleştirilmiş ve değerli bir hizmet sunarken kullanıcılarımızın gizliliğini garanti altına almaktır. Kullanıcılarımızın beklentilerini ve gereksinimlerini karşılamak için onlarla iletişim kurarak ve etkileşimli bir hizmet sağlayarak kişisel bilgiler toplamamız gerekmektedir. Sağladığınız kişisel bilgilerin gelişigüzel dağıtılmasını istememenizi anlayışla karşılıyoruz ve bu nedenle bilgileri nasıl toplandığını, toplanan bilgiler ile ne yapıldığını ve sizin neleri kontrol edebileceğinizi aşağıda görebilirsiniz.

Ne tür bilgiler toplanıyor?

Kullanıcılarımız hakkında iki tür bilgi toplamaktayız:

 • a. IP adresi (Internete bağlı bilgisayarın konumu), erişilen sayfalar ve indirilen dosyalar gibi kişisel olmayan bilgiler. Bu bilgiler kaç bireysel kullanıcının sitemizi kullandığını, kaç kişinin düzenli olarak ziyaret ettiğini, hangi sayfaların sık kullanıldığını ve hangilerinin daha az kullanıldığını belirlememize yardımcı olur. Bu bilgiler sizin kişisel bilgileriniz hakkında bilgi sağlamaz, yalnızca kendi hizmetimizi izlememize ve geliştirmemize olanak sağlar.
 • b. Ad, posta adresi, telefon numarası, e-posta adresi, doğum tarihi (mevcut olduğu durumda), kredi kartı veya banka bilgileri, ilgi ve hobileriniz hakkında bilgiler vb. gibi kişisel bilgiler. Bu bilgileri yalnızca kayıt veya destekçi olma talebi, ürün satın alımı, geri bildirim, bağış, yarışma girişleri vb. gibi belirli etkinliklerle ilgili olarak toplarız. Bu bilgiler isteklerinizi karşılamamız veya size daha kişiselleştirilmiş bir hizmet sunabilmemiz için gerekmektedir. Sitemize göz atmak için bu bilgilerin hiçbirini açıklamanız gerekmememktedir. Ancak, istenilen bilgileri vermemeyi tercih ederseniz, size bazı hizmetleri sağlayamayabiliriz.

Bilgiler nasıl kullanılıyor?

Sizinle ilgili temni ettiğiniz bilgiler veri koruma yönetmeliğine ve bu Gizlilik İlkesi'ne uygun olarak tarafımızdan kullanılır ve kaydedilir. Sağladığınız bilgileri aşağıdaki amaçlarla kullanıyoruz:

 • Üyelik uygulamaları, bağışlar veya kaplumbağa evlat edinme, yarışma girişleri, kampanyalara katılım ve bilgilerin provizyonu gibi isteklerinizi karşılamak;
 • Satış işlemlerini, bağışları veya ödemeleri işleme almak ve finansal işlemleri doğrulamak;
 • siparişleri yönetmek, ürünleri teslim etmek ve siparişler hakkında sizinle iletişim kurmak;
 • Bağışçıların kimliğini tespit etmek;
 • Bireysel kullanıcılar için sayfalarımızın içerik ve/veya mizanpajlarını özelleştirerek web sayfamızı ziyaret ettiğinizde size kişiselleştirilmiş bir hizmet sağlamak;
 • sizinle kurduğumuz iletişimin kaydını tutmak;
 • Web sitemiz ile ilgili dolandırıcılık ya da kötüye kullanımları önlemek veya saptamak ve üçüncü tarafların adımıza teknik, lojistik veya diğer işlemleri gerçekleştirmelerine olanak sağlamak;
 • Web sitesini kullanımınızın bütün olarak (ve bu nedenle adsız olarak) profilini çıkarmak ve kullanıcılarımızın web sitesini ne şekilde incelediklerini ve hangi amaçla kullandıklarını daha iyi anlamamıza yardımcı olması amacıyla kullanıcılarımızın demografisi, ilgileri ve davranışları üzerine araştırmalar gerçekleştirmek ve de hizmetimizi sizin için geliştirmek; ve
 • İlginizi çekeceğini düşündüğümüz aşağıda açıklanan bilgileri sağlamaktır.

Ayrıca, kişisel bilgileri istekleri tamamlamak için kullanmanın yanı sıra, destekçilerimizi WWF’nin etkinlikleri, kampanyalar ve promosyonlar veya sitelerimizle ilgili güncellemelerden haberdar ederiz. Zaman içinde bilgileri diğer aynı çizgideki kuruluşlarla da paylaşırız, ancak bunu yapmamızı istemediğinizi belirttiyseniz bilgilerinizi paylaşmayız (Bkz. sonraki paragraf). Bunun yanı sıra Bunun yanı sıra , WWF’ye destek olan şirketlerin ilginiz çekebileceğini düşündüğümüz tekliflerini destekçilerimize iletiriz. Bazı durumlarda, WWF kredi kartınız gibi WWF'nin gelirlerini yükseltmeye yönelik kampanyalar için şirketlerle çalışırız ve bu kampanyalar hakkında sizinle iletişime geçebilmeleri için bilgilerinizi bu şirketlere iletebiliriz.

Bunun yanı sıra, WWF yarışmasına girerek WWF'den posta, e-posta veya metin mesajları almayı kabul edersiniz.Diğer durumlarda, kişisel bilgilerinizi gönderdiğinizde, bilgilerinizin WWF'nin mesajlaşma veya diğer iletişim yollarına ya da diğer kuruluşların iletişimlerine (posta, e-posta veya diğer elektronik mesajlaşma, telefon ya da faks yoluyla) dahil olmaması gibi bir seçeneğiniz vardır.Bu bilgileri almayı kabul ederseniz (bir yarışmaya girerek veya başka bir şekilde) ve daha sonra artık iletişimi sonlandırmak isterseniz, bu isteğinizi bize info@wwf.org.tr adresinden e-posta yoluyla veya 02125282030 numaralı telefona bildirebilirsiniz.

Sizinle e-posta veya metin mesajı yoluyla iletişim kurarsak, her mesaj aldığınızda bizden bu yolla daha fazla bilgi almayı reddetme seçeneğiniz olur.

Paketleme, satın alımlarla ilgili mesajlaşmalar ve teslimatın, ürün ve hizmetlerle ilgili müşteri sorularının yanıtlanmasının, e-postalar ve metin mesajlarının, veri analizi ve kredi kartı ödemelerinin dahil olduğu hizmetleri adımıza sağlamaları için diğer şirketleri kullanabiliriz. Bu şirketlere yalnızca hizmet sağlamaları için gereken bilgileri sağlarız ve bu şirketlerin bu bilgileri başka amaçlar için kullanmaları yasaktır. Bu gibi şirketlerin tümünden, bilgilerinizi tamamen gizli olarak değerlendirmelerini ve tüm uygulanabilir Veri Koruması ve tüketici yönetmeliğine tamamen uymalarını talep ederiz.

Hizmetlerimizi gelecekteki ortaklarımıza, reklam verenlere ve diğer üçüncü taraflara tanıtmak için ve diğer yasal amaçlar için site ziyaretçileri, müşteriler ve satışlarla ilgili toplam istatistikleri açıklayabiliriz ancak bu istatistikler kişisel olarak tanımlayıcı hiçbir bilgi içermez.

Web sitelerimize gönderdiğiniz veya (web sitemizden) ilettiğiniz bir içerikle ilgili bir şikayet alırsak, bunu yasal olarak yapmamız gerekirse veya bunu yapamanın WWF siteleri veya ziyaretçilerinin hak, mülkiyet ya da kişisel güvenliğini korumak için gerekli olduğunu düşünürsek kişisel bilgileri açıklayabiliriz.

Yukarıda belirtilen durum dışında, bu verileri izniniz olmadan kullanmayız veya üçüncü taraflara aktarmayız.

WWF çocuklar hakkında bilgi topluyor mu?

Çocuklar her yıl WWF'nin önemli aktivitelerinde yer alırlar. Güvenliği sağlamak ve doğru bir katılım kaydı tutmak amacıyla, bu etkinliklerin katılımcılarının bize kayıt yaptırmalarını talep ederiz. Çocuklar bu etkinlikler için web sitesi üzerinden kaydolduklarında, kişisel bilgileri veritabanımızda saklanır ve gelecekteki etkinlikler hakkında bilgilendirmek için onlarla zaman zaman iletişim kurarız. Ancak, ilkemiz bağış veya abonelik istememek ve de 18 yaşın altındaki hiç kimseden ürün siparişi almamaktır. 18 yaşın altındaysanız, kayıt yaptırmadan önce ebeveynlerinizden veya haminizden izniniz olması gerekir.

Bağlantılar

Sitelerimizde diğer sitelere bağlantılar vardır. Bizim web sitelerimizdeki bağlantıları kullanarak erişim sağlasanız bile diğer web sitelerinin gizlilik ilkeleri ve pratiklerinin sorumluluğunu kabul edemeyiz; ziyaret ettiğiniz her web sitesinin ilkesini incelemenizi öneririz.

Ayrıca, bir üçüncü taraf web sitesinden bizim web sitelerimize bağlantı sağlarsanız, bu üçüncü taraf web sitesinin gizlilik ilkelerinden ve sahipleri veya operatörlerinin uygulamalarından sorumlu olamayız; bu üçüncü taraf sitelerin ilkesini incelemenizi ve herhangi bir endişeniz ya da sorunuz varsa sahibi veya operatörüyle iletişime geçmenizi öneririz.

Güvenlik

Destekçilerimiz ve kullanıcılarımızla ilgili tüm kişisel tanımlayıcı bilgilerin güvenliğine çok önem veririz. Denetimimizde bulunan kişisel bilgilerin kaybı, kötüye kullanımı ve değiştirilmesi riskine karşı güvenlik ölçülerimiz vardır. Örneğin, güvenlik ve gizlilik ilkelerimiz periyodik olarak gözden geçirilir ve gerektiğinde yenilenir; yalnızca yetkili personelin kullanıcı verilerine erişimi vardır. Girdiğiniz finansal bilgiler bize gönderilmeden önce onları şifrelemek için güvenli sunucu yazılımı kullanırız ve veritabanımız güvenli bir veri merkezinde barındırılır. Verilerin kaybının, kötüye kullanımının olmayacağından ve değiştirilmeyeceğinden emin olmasak ve bunu garanti edemesek de bu durumu önlemek için elimizden gelenin en iyisini yaparız.

Tanımlama bilgilerinin kullanımı

Bir tanımlama bilgisi, basitçe, sizi hızlı bir şekilde tanımlamak için web sitemizden bilgisayarınıza gönderilen bilgilerin küçük bir parçasıdır. Bir tanımlama bilgisini kabul etmemeyi tercih etseniz de web sitemizde kayıtsız bir kullanıcı gibi gezinebilirsiniz. Tanımlama bilgilerinin kullanımıyla elde edilen herhangi bir bilgi toplu olarak adsız bir tabanda toplanır.

Tanımlama bilgileri, bir web sitesinin saklamak ve bazen sizinle ilgili bilgileri izlemek amacıyla sabit diskinize aktardığı bilgilerin parçasıdır. Birçok web tarayıcısı tanımlama bilgilerini kabul eder ancak isterseniz bunu önlemek için tarayıcınızın ayarlarını değiştirebilirsiniz. Bir tanımlayıcı bilgi aldığınızda haberinizin olması için tarayıcınızı nasıl ayarlayacağınızı öğrenmek için tarayıcı yazılımınızla birlikte gelen bilgileri okumanız gerekir, böylece tanımlama bilgisini kabul etmemeyi seçme şansınız olur. Ancak bunu yaparsanız, bir web sitesinin tüm avantajlarından yararlanamayabilirsiniz. Tanımlama bilgileri onları oluşturan sunucuya özgüdür ve diğer sunucular tarafında erişilemez, yani sizin web'deki hareketlerinizi izlemek amacıyla kullanılamaz.

Tanımlama bilgileri, kişiselleştirilmiş sayfalar sağlamak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir, ancak biz onları yalnızca sitelerimizi kaç kişinin ziyaret ettiğini anlamak için kullanıyoruz.

Tanımlama bilgileri hakkında daha fazla bilgi İnteraktif Reklamcılık Bürosu'nun web sitesi olan www.allaboutcookies.org adresinde bulunabilir.

Bilgiler Nerede Saklanıyor?

Web sitelerimiz aracılığıyla gönderdiğiniz bilgiler İngiltere'de bulunan bir bilgisayara gönderilir. Bilgilerin işlenmesi ve istediğiniz bilgilerin size gönderilmesi için bu gereklidir. Gönderdiğiniz bilgiler tarafımızdan bu İlke'ye bağlı kalarak diğer ofislerimize ve diğer tanınmış üçüncü taraf kuruluşlara aktarılabilir ve bu bilgiler Avrupa Ekonomik Alanı'nın dışarısında konumlandırılabilir.

Değişiklikler

Zaman zaman bu İlke'de değişiklikler yapabiliriz. Gizlilik İlkemizi değiştirirsek, bu değişiklikler bu sayfada yayınlanır. Gizlilik İlkemizdeki değişiklikler kişisel bilgilerinizin kullanımını etkilerse, sizinle e-posta yoluyla iletişim kurarak kullanım izninizi almak için üstün çaba göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Bu İlke'yi kabulünüz

Sitelerimizi kullanarak, Gizlilik İlkemize uygun olarak WWF tarafından bilgilerin toplanmasına ve kullanımına izin vermiş olursunuz. Bu İlke'yi kabul etmiyorsanız, lütfen sitelerimizi kullanmayın.

Haklarınız

Web sitesi aracılığıyla veya bir metin olarak gönderilen herhangi bir kişisel bilgi Türkiye Cumhuriyeti yasaları kapsamında değerlendirilir. Bize daha önce çevrimiçi olarak sağladığınız bilgileri incelemek veya düzenlemek isterseniz, info@wwf.org.tr e-posta gönderebilirsiniz. Hakkınızda tutulan bilgilerin bir kopyasını isterseniz veya bu Gizlilik İlkesi ile ilgili ya da hakkınızdaki kişisel bilgilerin nasıl kullanıldığıyla ilgili sorunuz varsa, lütfen aşağıdaki adres ile iletişime geçiniz.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı)
Büyük Postane Cad. No:43-45 Kat:5 Bahçekapı 34420
İstanbul

Son güncelleme: Haziran 2009